נוב 21 2012

האדם מחפש משמעות

מאת: בשעה 02:31 נושאים: סקירות

לאחרונה אני שומע הרבה מאוד את האלבום האחרון של Fleet Foxes, שיצא במאי 2011. פה תמצאו את מה שכתבתי על האלבום הקודם שלהם. למי שאין כח לקרוא (למרות שאני ממליץ), Fleet Foxes הם להקה שנשמעת קצת כמו שירי כנסיה מימי הביניים, עם גיטרה עדינה ושירה בקבוצה עם או בלי הרמוניה.

וזה מאוד מוזר לי שאני שומע אותם הרבה, כי אני לא כ"כ אוהב אותם. ואם קראתם את מה שכתבתי, גם באלבום הקודם שלהם לא כ"כ אהבתי אותם, ועדיין שמעתי אותם הרבה. אז עוד יכלתי להסביר את זה כי הם היו חדשים ושונים, והיה משהו בסאונד שלהם שדרש האזנות חוזרות ונשנות. אבל מה הסיבה שלי עכשיו? אני כבר מכיר את הסאונד שלהם, אין בו כבר שום דבר חדש.

אז למה?

השנה האחרונה הייתה מלאת טלטלות ושינויים, וגרמה לי לא פעם לחשוב על החיים ומה אני רוצה מהם. אם הייתם שואלים אותי כשהייתי בן עשרים מה תרצה להשיג תוך חמש עשרה שנים הייתי אומר לכם: אישה שאני אוהב, ילדים שאני אוהב, בית שאני אוהב ועבודה שאני אוהב. תמיד הייתי בוגר יותר מגילי, ואני יכול להגיד לכם שבאמת זה מה שרציתי כבר בגיל עשרים.

היום, חמש עשרה שנים אחרי, אני יכול להגיד לכם שלא ידעתי מה אני רוצה.

לא ידעתי מה זה לחיות עם אותה אשה חמש עשרה שנים. מה זה לגדול איתה ולגדל איתה משפחה.

לא ידעתי מה זה לאהוב ילדים. לא ידעתי שכל האהבות שבעולם לא משתוות לאהבה שאתה מרגיש לילדים שלך.

לא ידעתי מה זה לקנות בית, לשלם את המשכנתא, לתחזק אותו עבור המשפחה שלך, ומה זה להחליט שאתה עובר לבית יותר טוב למשפחה שלך. וגם לעשות את זה.

ולא ידעתי איזה עבודה אני אוהב. מה אני אוהב לעשות ואיזה מחיר זה גובה מהחיים שלי.

אז היום אני יודע. עברתי הרבה מאוד בשנים האחרונות. התבגרתי. ואני מרגיש את זה.

גם Fleet Foxes התבגרו מאז האלבום הראשון שלהם. המוזיקה שלהם לא נשמעת עליזה כמו באלבום הראשון. אז הם היו נשמעים כאילו הם יודעים שהם המציאו סגנון חדש, והחיוך הזחוח לא יורד להם מהפנים. כאילו לא כ"כ משנה מה הם ישירו, כל עוד זה בסגנון המוזר הזה שלהם העולם יאהב אותם (מה שבפועל קרה). היום הם נשמעים אחרת. כאילו הם הבינו שהסגנון לבדו לא מחזיק מים, והם פה בשביל ליצור אלבום.

ואז התחילו השאלות. מי אני, מה אני עושה בעולם, למה העולם כזה.

[audio:http://issahar.com/media/music/Fleet_Foxes_-_Montezuma.mp3|titles=Montezuma]

האלבום מתחיל במילים "אז עכשיו אני יותר מבוגר מההורים שלי כשהם ילדו את הבת שלהם. מה זה אומר עלי?", והפזמון של השיר הזה הוא "Oh man, what I used to be".  בשיר שאחריו הוא מסתכל אחורה וחושב על הנעורים שלו. בשיר שאחריו הוא מהרהר ביחסים שלו עם אהובתו ובעבר שלהם.

שורה על האלבום אווירה של התבגרות. של חיפוש. של הרהורים על המקום שלהם בעולם. חלק מזה עבר גם עלי בשנה האחרונה, אבל אני חושב שאני די סגרתי את פרק ההרהורים שלי לתקופה הזאת של חיי.

אז למה אני ממשיך לשמוע אותם למרות שאני לא כ"כ אוהב אותם? בגלל שיר אחד שבו הם הצליחו לפגוע בול בכל ההבנות שלי מהחמש שנים האחרונות. כאילו חדרו לי לנשמה וכתבו אותה בשיר. קוראים לשיר Helplessness Blues, כלומר "הבלוז לחוסר הישע". ולא רק שבשיר הזה הם קראו את המחשבות שלי, הם קראו ככה לאלבום, כאילו להגיד לי שהשיר הזה הוא המהות של האלבום הזה.

[audio:http://issahar.com/media/music/Fleet_Foxes_-_Helplessness_Blues.mp3|titles=Helplessness Blues]

בהתחלה שמתי פה את המילים שלו ואפילו תרגמתי אותן, אבל זה לא עובר טוב. צריך לשמוע את השיר, פשוט תלחצו עליו פה למעלה.

בחלק הראשון הוא אומר שגידלו אותו להאמין שהוא מיוחד ויחודי כמו פתית שלג בתוך המון פתיתי שלג. אבל עכשיו, אחרי קצת מחשבה הוא מעדיף להיות בורג מתפקד (functioning cog) בתוך מכונה גדולה, ולשרת משהו יותר גדול ממנו. שימו לב כמה שהוא מדויק. לא גידלו אותו להיות מיוחד יותר מהסביבה, אלא יחודי כמו שכולם יחודיים. הוא לא רוצה להיות בורג קטן שלא עושה כלום, אלא בורג מתפקד – לתרום למערכת גדולה. אבל זה החלק בשיר שקלע 90% לכוונותי.

באמצע השיר הוא משנה קצב וסגנון, כאילו הוא עובר לשיר אחר, אבל לטעמי החלק הזה הוא המהות של השיר ושל כל האלבום:

"אם היה לי פרדס הייתי עובד עד שהייתי מחוספס, הייתי עובד עד שהיה כואב לי. ואת תמלצרי ועוד מעט תנהלי את החנות".

הוא רוצה חיים פשוטים. חיים של עבודת כפיים עם זוגתו.

עכשיו, אחרי הרבה טלטלות, שינויים, החלטות, אני יודע מה אני רוצה. חיים פשוטים.

2 תגובות

2 תגובות לפוסט “האדם מחפש משמעות”

  1. אילןבתאריך 21 נוב 2012 בשעה 08:14

    שתמיד תהיה מאושר בכל הבחירות שלך…לא משנה איפה תהיה ומה תבחר – שתמיד תהיה שלם עם ההחלטות שלך ומרוצה מהתוצאות שלהן.

  2. אלירםבתאריך 05 דצמ 2012 בשעה 10:52

    כמו תמיד, פשוט כיף לקרוא.

    תודה אלירם.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות