אוג 27 2009

געגועים לג'אז בים האדום

מאת: בשעה 02:17 נושאים: סקירות

הייתי בערב של העונג שבת, היה בסדר. או כך לפחות טוען הסטיקר שלקחתי משם. בתחילת הערב, עוד לפני שהגעתי עלתה להופיע טליה אליאב. בחורה ששמעתי עליה רק מגיאחה, והוא אמר שהיא טובה מאוד ושרה סוג של ג'אז. אז לפני שיצאתי קניתי את הדיסק שלה – "התנועה". עברו כמה שבועות, והשבוע התחלתי להקשיב לו. מעניין למה. אולי בגלל חברים שנסעו לצפון ונתנו לי את האוטו שלהם וככה יכלתי לשים דיסק (תודה אורי ודסי!), אולי בגלל שהחלטתי שהגיע הזמן, ואולי בגלל שבצירוף מקרים נדיר, השבוע חל ג'אז בים האדום. אני חושב שאחרי הפוסט הזה באמת יהיה אפשר להגיד שמספיק להתרפק על העבר. עברו כבר עשר שנים בערך מאז הפעם האחרונה שלי שם, אבל אני עדיין מתגעגע.

אז לכבוד הג'אז, בואו נדבר קצת על טליה אליאב, ועל סופי מילמן (שכבר קיבלה פוסט משלה).


טליה אליאב – התנועה
[audio:http://issahar.com/media/music/Talia_Eliav_-_I_Love_You.mp3|titles=אותך אוהב אני – אליאב טליה]
טליה אליאב – אני אוהב אותך

סופי מילמן – קח את האהבה בקלות
[audio:http://issahar.com/media/music/Sophie_Milman_-_I_Can't_Make_You_Love_Me.mp3|titles=Sophie Milman – I Can't Make You Love Me]
Sophie Milman – I Can't Make You Love Me

לטליה יש קול מדהים. קול צלול כשהיא רוצה וקול מחוספס כשהיא רוצה. הלחנים והנגינה מעולים. החסרון הגדול שלה הוא במילים. לא מובנות, לא קשורות, מעצבנות. דוקא בג'אז ווקאלי, כשהמוזיקה רגועה ואתה מקשיב למילים, קשה מאוד לשמוע מוזיקה עם מילים לא קשורות אחת לשניה. יש לה אפילו שיר כזה – "שיר על שום דבר". אבל בניגוד לסיינפלד, כשהם עשו פרק על שום דבר הייתה לו עלילה וקשר בין סצינה לסצינה, אצל טליה אפילו בתוך אותו משפט אין קשר בין מילה למילה. זה מתסכל, כי כל השאר ממש טוב. אמנם יש קטעים שהיא ממהרת שניה, או שנגן אחד לא מסונכרן עם חברו (ולא בקטע האלתורי), אבל חוץ מזה השירה והנגינה מעולים. למה לא יכלת להשקיע במילים?!

אבל אני צופה לה עתיד. גם ככל שאני שומע את האלבום יותר, אני אוהב אותו יותר. זה קורה רק לטובים.

תוך כדי שאני שומע אותה היום, תקף אותי מצב רוח ג'אזיסטי, והחלטתי לבדוק מה קורה עם סופי יקירתי. ומה גיליתי? שכבר יצא לה אלבום חדש! קוראים לו "Take Love Easy". אז הורדתי והתחלתי לשמוע. ובינתיים אני אוהב פחות מהאלבום הראשון שלה. למה? אני חושב שהיא קצת איבדה את הייחוד שלה והיא נשמעת לי קצת כמו דיאנה קרול (שכבר אמרתי אלף פעם שמגיע לה פוסט, אז היא תקבל!). אגב דיאנה קרול, אתם יודעים שהיום לפני 11 שנה ראיתי אותה בהופעה בג'אז בים האדום? אח, הגעגועים.

אז נחזור לסופי. שמעתי את האלבום שלה רק פעמיים, אז אני עוד לא יכול לחוות דעה מוצקה, אבל היא נשמעת לי קצת יותר שבלונית מהאלבום הקודם. מה גם שהקאברים שהיא בחרה לאלבום הזה (אמרנו כבר שכל ג'אזיסט עושה גם קאברים באלבום, נכון?) לא מדהימים, חוץ מ- I Can't Make You Love Me שהבאתי פה.

אני רוצה להיות עכשיו באילת בג'אז.

——————————–

אגב I Can't Make You Love Me, באמריקן איידול האחרון הייתה צריכה לזכות אחת בשם אליסון אירהיטה. ילדה בת שבע עשרה בערך, שעושה רוק כמו שצריך. שיער אדום, קול מחוספס, עושה ג'וני מיטשל. בכוכב נולד למדו משהו מאיידול, ולנו יש את מיי פיינגולד. אז קבלו את אותו שיר שעשתה סופי, בגירסת אליסון אירהיטה:

[audio:http://issahar.com/media/music/Allison_Iraheta_-_I_Cant_Make_You_Love_Me.mp3|titles=Allison Iraheta – I Can't Make You Love Me]
Allison Iraheta – I Can't Make You Love Me

2 תגובות

2 תגובות לפוסט “געגועים לג'אז בים האדום”

  1. Jimבתאריך 01 ספט 2009 בשעה 23:18

    אתה לא יודע שבג'אז אין דבר כזה קאברים, אלא סטאנדרטים? :)

    טליה חמודה מאוד, אבל יש לי בעיה אחרת איתה: היא מאוד מגבילה את עצמה (כיאה לבוגרת רימון) וכותבת לפי החוקים. זה, לדעתי, חיסרון גדול.

  2. issaharבתאריך 02 ספט 2009 בשעה 07:28

    האמת שכבר מישהי אמרה לי שלדעתה טליה מאוד טכנית.
    אותי משגעות המילים…

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות