אפר 04 2010

ניצן

מאת: בשעה 04:51 נושאים: סקירות

מזל טוב לי! לפני שבוע וחצי (ביום חמישי שעבר בבוקר, י' ניסן, 25.3.10) נולדה לי בת! קוראים לה ניצן. מצטער שהגעתי לזה רק עכשיו, אבל תצטרכו לסלוח לי. הייתה לידה יחסית קלה (כל הנשים שבכן, לא להשתגע. זו עובדה. אפילו אם זה רק יחסית לאשתי), ואני סוף סוף הייתי ליד גלית כשזה קורה (למי שלא יודע, שני הילדים הקודמים שלי נולדו בחדר ניתוח כשהרופאים צועקים "חירום" ולכן אני הייתי בחוץ).

לידה זה דבר לא הגיוני. נכון, כולם עושים את זה. נכון, ככה המין האנושי מתקיים, אבל זה עדיין לא הגיוני. יש דברים שלמרות שכולם עוברים את זה, זה עדיין לא הגיוני. להיות בחדר לידה כשתינוק יוצא לעולם זה לראות נס גלוי וקשה לראות לידה ולא להאמין בבורא עולם.

גלית בחרה את השם ניצן, ואני הסכמתי בגלל שהיא נולדה בחודש ניסן שהוא כמובן חודש ההתחלות ביהדות ("בניסן נגאלו ובניסן עתידין להיגאל") וכמובן חודש האביב, וניצן פשוט מתאים.

אז לכבוד המאורע המשמח נדבר על אלבום שכל העולם מעריך, מוקיר, חושב שהוא יצירת מופת, אבל אף אחד לא באמת מקשיב לו אם אין לו ילדים. אני כמובן מדבר על הכבש השישה עשר. אני ממש לא הולך לנתח את האלבום מכל הכיוונים כי קטונתי. זה גם יהיה מיותר, כי כמעט כולם מכירים את כל השירים בו. אני סתם אביא כאן את השירים שאני מאוד אוהב ואתן את חוות דעתי הלא מלומדת.

אז כמובן, גם אני כמו כולם, התחלתי להקשיב לו (בתור אלבום) אחרי שנולדו לי ילדים. וכמובן הכרתי כמעט את כל השירים. אבל כשמקשיבים לו מגלים הרבה עומק. למשל שיהונתן גפן כותב לילדים כאילו הם מבוגרים. שליהודית רביץ יש קול נדיר.

01. איך שיר נולד?
02. ברקים ורעמים
03. כשנסענו העירה לבקר את דוד אפרים

04. אני אוהב [audio:http://issahar.com/media/music/16th_Lamb_-_I_Love.mp3|titles=אוהב אני – עשר השישה הכבש]

05. לג'ירף יש צואר ארוך
06. יש ילד שאבא שלו

07. הילדה הכי יפה בגן [audio:http://issahar.com/media/music/16th_Lamb_-_Most_Beautiful_Girl.mp3|titles=בגן יפה הכי ילדה – עשר השישה הכבש]

08. הסיפור על האיש הירוק
09. מי שמביט
10. היי, אני כבר לא תינוק

11. כשאהיה גדול [audio:http://issahar.com/media/music/16th_Lamp_-_When_Ill_Grow_Up.mp3|titles=גדול כשאהיה – עשר השישה הכבש]
12. ריח של שוקולד [audio:http://issahar.com/media/music/16th_Lamb_-_Chocolates_Smell.mp3|titles=שוקולד של ריח – עשר השישה הכבש]

13. ריבים קטנים
14. יוסי, יוסי
15. כשאומרים
16. כמו ים
17. האיש עם השערות
18. גן סגור
19. הכבש השישה עשר, לילה טוב

הכבש השישה עשר

אני רק אגיד משהו קטן על האלבום:  יהונתן גפן הוא כותב בחסד. יוני רכטר מלחין בחסד. יהודית רביץ זמרת בחסד. גם גידי גוב. לברוזה לא חסר כלום. לקחו משמנה וסלתה של הארץ ורקחו אלבום. לא יכול לצאת פחות ממושלם. ואל תתנו למילים הלכאורה עבור ילדים להטעות אתכם. תקשיבו. זה אחד מהאלבומים המושלמים שלי.

השירים שעושים לי את האלבום הם אלה שהבאתי כאן, וגם "הי, אני כבר לא תינוק", אז נדבר רק עליהם.

אני אוהב שוקולד הוא שיר כ"כ פשוט ויפה. וכמובן אני אוהב את גלית.

הילדה הכי יפה בגן לא היה כ"כ יפה בלי הקול הכי צלול בעולם. איך אפשר להיות עצובה כשיש לך קול כזה יפה. כשאני מתאר לי בראש את הילדה הכי יפה, היא אוטומטית עם תלתלים חומים כמו של רביץ.

כל מי שהיה לידי בחודשים האחרונים שמע אותי שר את "כשאהיה גדול". יש לו גרוב אמיתי. באמת. וזה לא המילים, למרות שכל כולו מילים של שלום ואהבה מהסוג ההיפי (כשאהיה גדול אהיה נגר, ואבנה בתים אבל לא כלוב; כשאהיה גדול אהיה צייר ואצייר עולם יפה יותר). כמובן ששרתי כשאהיה גדול אהיה שועל. אני חייב את זה לילדים שלי.

לריח של שוקולד יש פשוט את היתרון שכולנו באמת עמדנו שם והרחנו שוקולד, ואני זוכר את אבא מספר לי על זה. ויש את היתרון של הבדיחה של לנון. הוא מזכיר לי את פני ליין. סוג של תאור של רחוב שכולם עוצרים, כולל הכלבים והחתולים.

לא דיברתי על כל השירים, כי כולם כאחד יפים, מיוחדים ואתה יכול למצוא את הילד שלך בתוכם. האלבום כולו תמים ולא תמים. פשוט ועמוק. לעשירים ולכולם.

אני תמיד חשבתי איזה אלבום אני אשמיע לילדים שלי על ההתחלה כדי שהם יידבקו בחיידק המוזיקה. יש מחלוקת ידועה על זה. האם להשמיע לילד שירי ילדים או שירי מבוגרים. תמיד חשבתי ביטלס, אבל זה לא היה נראה לי מתאים. באו החבר'ה האלה ופתרו את הבעיה. אז ניצן – הנה האלבום הראשון שלך. תקשיבי טוב. כשתהיי גדולה תביני שלא באמת שמעת שירי ילדים.

8 תגובות

8 תגובות לפוסט “ניצן”

 1. דרורבתאריך 04 אפר 2010 בשעה 09:05

  יפה, אהבתי. והמון מזל טוב :-)

 2. ירוןבתאריך 04 אפר 2010 בשעה 10:23

  ברפרטואר שירים לילדים יש לי את:
  פזמון ליקינטון
  במדינת הגמדים
  לכבוד אליענה יש לי עכשיו גם את ברבאבא
  העיר באפור (זה לא ממש לילדים אבל המוסיקה נורא שקטה וטובה)
  גן השקמים (כנ"ל)
  לפעמים גם את יואל משה סלומון על פתח תקווה.

  חוץ מזה, זה ממש אבל ממש לא לילדים אבל מה עם פוסט על ערן צור?
  הוא לדעתי הגדול ביותר היום בארץ.
  לדוגמא שיר יחסית חדש "יש לנו אהבה" ויש כמובן את כל השירים מהאלבומים הראשונים שלו לבד או עם כרמלה גרוס ואגנר ששני הדיסקים שלהם הם מדהימים מדהימים. אני מכיר את כל המילים בעל פה.

  שמעתי ביום חמישי ברדיו שיר שלו מהאלבום החדש שכתב לו אתגר קרת. השיר גס בצורה נוראית אבל כשמקשיבים למילים זה סוף הדרך. מדהים מדהים. חייבים לראות ולהקשיב.
  זה המילים:
  http://www.shiron.net/artist?type=lyrics&lang=1&prfid=823&wrkid=26342
  אבל חייבים לשמוע את ערן צור שר את זה:
  http://www.youtube.com/watch?v=iAOWy-aVrY4

  לא לילדים!!!!!!

 3. להדבתאריך 04 אפר 2010 בשעה 10:33

  אני שמח שאתה מכיר בזאת שגם לגלית היה חלק בלידה.

  מזל טוב.

 4. Orenlבתאריך 04 אפר 2010 בשעה 11:29

  שמח לשמוע ולקרוא.
  תרגישו טוב וחג שמייייייייח.

 5. יואבבתאריך 06 אפר 2010 בשעה 00:49

  מזל טוב!! אושר גדול ובריאות! :)

 6. אריאלבתאריך 09 אפר 2010 בשעה 11:48

  כתבת על ההתלבטות בין שירים ילדים לשירים של הביטלס. יש כמה קאברים בעברית לשירים של הביטלס, שאמנם אפשר להתווכח על האיכות שלהם, אבל בכל זאת שווה לבדוק אותם.

  יש רשימה ארוכה, אבל אני אכתוב לך על כמה. העיבוד לשיר הראשון, לפחות, גם נכתב לילדים.

  1. "צוללת צברית" (Yellow Submarine) בביצוע של חווה אלברשטיין שדווקא מתאים כאמור לילדים.
  2. היי רות (Hey Jude) גם בביצוע של חווה אלברשטיין.
  3. אובלדי אובלדה אובלדי בביצוע של אריק אינשטיין.
  4. למה את לא יוצאת איתי (From Me to You) בביצוע של שלישיית גשר הירקון.
  5. יש כמובן גם את "לו יהיה" של נעמי שמר שיותר ממזכיר "Let it Be".
  6. שיר שהתלבטתי אם להכניס לרשימה הוא "היא באה השמש" של שלום חנוך. השיר (כידוע) הוא תרגום של "Here Comes the Sun", אבל הלחן שונה (וממש חבל כי המקורי דווקא מתאים לילדים) ולכן לא ממש מתאים לרשימה הזאת (ובכל זאת, אחלה שיר).

  יש עוד הרבה. אלו העיבודים הטובים ביותר, לדעתי.

  אגב, אם כבר דיברנו על עיבודים עבריים שמתאימים לילדים – יש "שמור לך חלום קטן" של ג'וזי כץ עם הדודאים (עיבוד לשיר Dream A Little Dream Of Me שיש לו גם עיבוד צרפתי מצוין: Beautiful South – Les Yeux Ouverts).

  שבת שלום.

 7. גיאחהבתאריך 10 אפר 2010 בשעה 01:09

  מזל טוב, חביבי!!! יופי של שם בחרת לילדה (אגב, הכרתי פעם בחורה בשם ניסן דווקא), ואלבום מושלם בחרת לרגל המאורע.

  שתגדל ותפזר שמחה לכל עבר. אני בטוח שטעם מוזיקלי טוב יהיה לילדה :)

 8. ג'יםבתאריך 28 אפר 2010 בשעה 22:14

  המון מזל טוב!

  עובדה מעניינת: בתקליט של הכבש שיש לי השיר "איך שיר נולד" כלל לא קיים!

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות