מאי 26 2008

יקירתי, להתראות… (סופים והתחלות)

מאת: בשעה 19:20 נושאים: מחשבות

בשבוע שעבר קרו כמה דברים שמסמנים סוף והתחלה, ולפעמים גם ביחד, כשכל הסופים היו עצובים (כל אחד ברמה שלו).
אלאניס הוציאה אלבום, רג'ינה הוציאה סינגל, גרנט פוטר, נגמר אמריקן איידול ואדם ברוך נפטר.
אז ברור שהם לא באותו סדר גודל, אבל הייתה התרכזות של דברים ששווים התייחסות, מי יותר ומי פחות.
אז נתחיל בפחות. גרנט פוטר. אין פה עצב ואין פה תסכול. צ'לסי הייתה נראית רע מאוד תחת מוריניו והסיבה היא אחת – בעיות בהנהלה. הוא לא הסתדר עם ההחלטות של רומן והיה לו יותר מדי אגו. אז רומן העיף אותו, שם במקומו מישהו שהוא סומך עליו ויצר שקט בהנהלה. שקט בהנהלה זה מה שקבוצה צריכה יותר מהכל (ולאו דוקא קבוצה בספורט). השקט הזה, יותר מכל היכולות של כל השחקנים והמאמן, היא מה שהביאה אותם כזה גבוה. התפקיד קידם את גרנט כספית ומקצועית, למרות שבכלל לא בטוח שיהיה לו לאן ללכת. אבל זה פשוט לא היה יפה. לפטר אותו יום אחרי הצלחה שכזו. לא יפה, לא נורא.
נגמר אמריקן איידול. הייתה עונה כיפית, היו שני דיוידים והרוק חזר לאופנה. באמריקן איידול זו רק ההתחלה של קריירות של כמה אנשים, כשאני אישית אחכה לאלבום של דיויד קוק, ואולי אפילו לשל ארצ'ולטה. אגב, היום שמעתי שמיעה ראשונית של האלבום שהוציא קוק לפני שנתיים. ע"פ שמיעה ראשונית ולא מחייבת הוא עדיין קצת לא בשל, לא מספיק רוקר (למשל כמו דוטרי) ועדיין קצת שמאלצי (אמנם רוק שמאלץ), אבל זה היה לפני אמריקן איידול. נחכה ונראה כמה רוקר הוא יהיה עכשיו.
רג'ינה הוציאה סינגל (!!!) זה אמנם רק סינגל לסרט, ועוד ל- "נרניה", אבל זה בכל זאת משהו שהיא הוציאה. האלבום האחרון שלה (Begin to Hope) היה בחלקו "עובר מיינסטרים", ואפילו הושמע בתחנה שכל מטרתה לגרום לך ליסוע רגוע.
אני מאוד מקווה ש- Begin to Hope לא היה כמו האלבום השחור של מטליקה. שני האלבומים האלה הביאו את האמנים לתודעת המיינסטרים, למרות שכבר היה להם קהל ענק של מעריצים מושבעים. אצל שניהם רק מספר מצומצם של שירים מתוך האלבום הם "עוברי מיינסטרים" והשאר באותו סגנון ישן וטוב. אבל אצל מטליקה זה היה הסוף. ב- Load הם התאהבו במיינסטרים, ואין שם אפילו קטע סולו "נותן בראש" אחד. אכזבה גמורה. אצל רג'ינה לא באמת שמענו אלבום אלא סינגל אחד, אבל הוא היה מאוד מאוד מיינסטרים (סרט של דיסני, forgot stake), ואני דוקא אהבתי אותו, אבל אני לא אשרוד אלבום שלם כזה.

והגענו לשני הסופים של היום. נתחיל בעצוב יותר, אך טבעי – אדם ברוך נפטר. ברוך דיין אמת. היו שנים (רבות) שהייתי לוקח את העיתון רק בשביל לקרוא אותו (טוב, זה קצת הגזמה, אבל ככה זה בהספדים). הייתה לו חוכמה ומתינות שלא רואים כבר. למי שלא יודע, הטור שלו היה מחולק להרבה חלקים, בעמוד האחורי של "תרבות", או "שבת" במעריב. החלק הראשון היה תמיד תשובה לשאלה סמי-הלכתית שהיו מפנים אליו. הוא תמיד ענה קודם על פי השכל הישר והמוסר, ואחר-כך מצא פוסקים שמגבים אותו. הוא כמובן לא היה פוסק, אבל ההסתכלות הזאת עשתה לי טוב הרבה שנים. אחרי הפסקה הראשונה הוא דיבר על פוליטיקה, על איזה אישיות מעניינית, על ספר, תערוכה או משהו אומנותי אחר. זה היה בעצם בלוג מעל דפי העיתון. וזה תמיד היה מיוחד. השפה שלו, המתינות, אבל בעיקר הפרגון שבו אותי.
תמיד היה לו כותרות מתוחכמות, ולדעתי למדתי את זה ממנו. אח"כ הוא התחיל להוסיף לכל כותרת מתוחכמת סוגריים שבתוכם היה את תמצית הפסקה בצורה לא מתוחכמת ולדעתי זה קצת הרס לו את הטור. ידעת מראש על מה הפסקה וזה הוריד מהיופי שלה. אח"כ הוא גם הוסיף פסקה קבועה בסוף שקוראים לה "יקירתי" עם משפט מחץ ליקירתו. לפעמים משהו כמו "מחר, היום אני עייף".
כאות הערכה לשנים של קריאה, כותרת הפוסט היא לכבודו. שכחתי להגיד שהוא שהוא היה תלמיד ישיבה בעברו, והשילוב הזה בין תורה לאמנות גם הטביע בי את חותמו. חבל על דאבדין ולא משתכחין.

ולסיום (תרתי משמע), הסוף האחרון הוא העצוב לי ביותר. אהובת המסחטה כבר הרבה שנים לא פוגעת. אלאניס הוציאה אלבום חמישי (אם לא סופרים אלבומים בסטארבקס), ורק השם שלו מרתיע אותך: Flavors of Entanglement. איזה שם נורא: "טעמים של הסתבכות" בתרגום חופשי, ואיך שהיא מסובכת באלבום הזה. שוב, זו רק שמיעה ראשונית, אבל לא יכולתי לגמור אותו מרוב שהוא מוזר. היא כבר שלושה אלבומים עושה מוזיקה מסובכת, שלא לומר פלצנית ופשוט לא פוגעת. כשגלית ואני היינו צעירים ויפים (טוב רק גלית יפה), היינו מכורים לאלאניס, ואמרנו שאם היא מגיעה לארץ אנחנו הולכים לראות אותה, לא משנה מה. ובאמת כשהיא הגיעה לארץ גלית הייתה עם שמונה ומשהו חום, והיא נסעה להופעה עם חום. ההופעה הייתה טובה, אפילו סופרגראס חיממו אותה, אבל ממרומי המקום שלי בקיסריה היה נראה כאילו היא הייתה על סמים. היא די זילזלה בהופעה הזאת, ועוד אז נחמץ לי הלב. אח"כ היא עשתה אלבום טוב (השני, עם השם שאין לי מספיק מגות בבלוג בשביל לכתוב אותו), ואלבום שלישי בינוני. האלבום הרביעי היה סתם על גבול הגרוע, ורק חסד נעורים גרם לי לא לזרוק אותו מכל המדרגות. היום, גם חסד נעורים לא יעזור. אני עדיין עומד בחוקים שלי (כן, שוב החוקים), ואני לא אזרוק אותו מכל המדרגות לפני שמיעה עשירית, בטח כשזאת אלאניס, אבל זה יהיה קשה, ולא בטוח rewarding. איך חלפה לה תהילת עולם.
אפשר לסכם את האלבום הזה בארבע מילים והרבה סימני קריאה: "מה זה השטויות האלה!!!!!!!!!!!"
את הפוסט על אבריל התחלתי עם ההגדרת של "זמרת הבית" – אחת שאני אקנה כל אלבום שלה, אפילו בלי לשמוע סינגלון אחד קטן ממנו. את המושג המצאתי על אלאניס ואכן קניתי כל אלבום שלה, אבל אחרי שני אלבומים בינוניים ומטה ועוד אלבום רע, אלאניס היא גם הראשונה שאני מוציא מההגדרה הזאת. אני לא הולך לקנות את האלבום הזה, והיא כבר הרבה פחות אהובת המסחטה. מה לעשות שהיא אפילו יותר פלצנית מ"שונאי העתודאים", אבל זה כבר סיפור אחר.

תגובה אחת

תגובה אחת לפוסט “יקירתי, להתראות… (סופים והתחלות)”

  1. Kononaבתאריך 26 מאי 2008 בשעה 22:04

    אוהב לקרוא
    אחיך

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות