אוג 16 2011

ביופיליה

מאת: בשעה 02:25 נושאים: קורה עכשיו בעולם

ביופיליה ע"פ ויקיפדיה היא התאוריה שיש קשר אינסטינקטיבי בין האדם לבין מערכות חיות אחרות.

ביורק ע"פ ג'וס היא משהו יוצא דופן.

אני קורא "אמן" לכל הזמרים/כותבים/יוצרים, אבל באמת של הבאמת אין מישהו שיותר ראוי לתואר "אמן" מאשר ביורק. היא הבינה שהעולם של היום מתקיים באינטרנט, ומתוך כך היא החליטה לעשות קצת יותר מלהתחיל לצייץ. היא התחילה פרוייקט שמאחד מוזיקה, טבע, מדע, טכנולוגיה ומה לא.

האלבום הבא שלה, ביופיליה, הוא לא אלבום כי אם פרוייקט. מצורפת אליו אפליקציית אייפון, כל שיר הוא כאילו על איזו תופעת טבע, השירים עצמם נעשו לאחר מחקר מדעי כאשר הנגינה היא לא רק על כלים רגילים אלא גם על כלים חדשים שנוצרו מתוך חיבור בין מדע ל… ביורק. הנה תרגום ב-"הארץ" של כתבה עליה מהניו-יורק טיימס. כדאי לכם מאוד לקרוא. היא בנתה את האתר ואת האפליקציה כאילו האלבום הוא היקום עם מערכת כוכבים כזו, וכל שיר הוא איזה כוכב או קונסטלציה. לא מהדברים הרגילים שאנחנו רואים כל יום.

האתר שלה, bjork.com, חדש, מגניב, HTML5, והוא נוצר בדיוק בשביל לתמוך בכל הפרויקט השאפתני הזה. אפשר לגרור בו, לזוז בו וכו' וכו'. אבל מה שהדליק אותי הוא התפריט בצד. יש שם past ו- preset. כשפותחים את העבר, אפשר להגיע לדיסקוגרפיה ועוד כל מיני דברים שהיא עשתה בעבר. כשפותחים את ההווה, יש שלושה לינקים: פייסבוק, טוויטר ויוטיוב. אצל ביורק אלבומים זה העבר. ההווה הוא הרשת.

אבל שזה לא יטעה אתכם. בסוף זאת ביורק והשירים שלה יפים מאוד. הנה הסינגל הראשון מתוך האלבום – Crystalline:

והנה הסינגל השני, שאני כבר התמכרתי בצורה בלתי הגיונית – "וירוס":

אני יכול לכתוב עליה עוד המון, אבל קודם כדאי שתקראו את הכתבה עליה. יש גם עוד ראיון (ארוך) איתה במגזין מוזיקה חדש ומעולה שנקרא The Quietus. גם אותו כדאי לכם לקרוא, למרות אורכו. אני הולך לעשות את זה עכשיו.

אני פשוט לא יכול לחכות כבר לאלבום שלה. את האפליקציה לאייפון כבר יש לי.

עדיין אין תגובות

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות